środa, 27 kwietnia 2016

Aczkolwiek głazy ogrodzenie te pochodzą z różnych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasami mało fachowym okiem z trudem je odróżnić.

Chociaż głazy ogrodzenie te są z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że niekiedy mało wprawnym ślipiem z trudem je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, prostej obróbce i stosunkowo atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu okręgach Polski – piaskowiec najłatwiej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ów artykuł ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi bądź od razu ociosuje, rozmieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz posyła do miejsca budowy ogrodzenie PVC na ogrodzenie i furtkę ze sztachetek. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak złączony spoiwem piach, którego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Podczas gdy spoiwem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapnistym. Prócz substancji zlepiających występują tam także różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się odcień kamieni na sztachety z plastiku na plot i bramkę ze sztachet, przybierają one wtenczas różne odcienie czerwieni, brązu i zieleni. W przyrodzie złożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak pokaźnych złóż wycina się najogromniejsze bloki, wykorzystywane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie wolno też ciąć na sześciany o proporcjonalnych zarysach, stosowane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno też je dzielić przy pomocy specjalnych klinów a także dłut na małe, nierównych obrysów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety z plastyku z Wojkowic używa się również wapienie - skały osadowe, powstałe z nazbieranych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, głównie muszli małż i ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale także mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować promowane na ploty PCV na ogrodzenie i furtkę ze sztachetek. Nadają się jednak głównie do wykorzystywania wewnątrz, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych migiem matowieją. Wapienie można wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do urządzania parków skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przydają się piaskowce krzemionkowe, bowiem są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru ogrodu i własnych zamiłowań kształt kamiennych tafli może być urozmaicony – od łamanych, nieregularnych, aż po pionowo przyciętych prostokątów albo kwadratów. Murki i sztachety z plastyku na ogrodzenie i bramę ogrodzeniowa unosi się z kamieni różnorakiego konturu, zestawionych na kamiennym lub betonowym fundamencie. Jeżeli płot powstaje spośród fragmentów o nieregularnych obrysach, należy je właściwie łączyć tzn. tak, tak aby postać każdego kolejnego zespalał się z uprzednim. Aby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe dziury w środku można dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły albo pustaków. Piaskowce a także wapienie możemy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych i innych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce użytkowane do konstrukcji ogrodzenia należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz ujemnych temperatur błyskawicznie niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu przerastają także mchem oraz wodorostami. Można temu zapobiec pokrywając pokrywę ogrodzenia Poznań lub rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy oskrobywać kurzu z nawierzchni ogrodzenia ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą utrzymywać się mocne rysy. Wyspecjalizowane firmy czyszczą kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego zmywania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pragniemy, żeby głazy na ogrodzeniu błyskawicznie wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz